Bliski istok se ponovo suočava s opasnošću od dugotrajnog sukoba. Sve do 27. jula, postojala je nada da će Izrael i Hamas postići primirje koje bi zaustavilo njihovu borbu. Diplomatski sastanci održani su u Rimu s ciljem razjašnjavanja detalja. Međutim, situacija se brzo pogoršala.
Odgovor Irana i eskalacija sukoba
Izrael je reagovao na tragediju kada je raketa ispaljena iz Libana ubila dvanaestoro djece. Uslijedilo je bombardovanje južnih Beiruta, a Izrael je preuzeo odgovornost za ubistvo vođe Hamasa, Ismaila Hanijeha. Ovaj incident donio je strah od šireg regionalnog rata.
Budućnost pregovora
Ubistvo Hanijeha izazvalo je zastoje u pregovorima o prekidu vatre. Iako se očekuje da će svaki novi lider Hamasa biti primoran pregovarati, Benjamin Netanjahu se dvoumi oko daljnjih koraka. Strahuje od unutrašnjih problema i suđenja.
Novi izazovi za Izrael
Želja za primirjem može se učiniti slabom ako lideri odluče nastaviti s vojnim akcijama. Mnogi vjeruju da bi ubistvo vođe moglo biti razlog za ponovni početak razgovora. Međutim, postoji i cinizam da ovakav potez dovodi u pitanje sam mir.
Stav Sjedinjenih Američkih Država
Američki predsjednik Džo Bajden pokušava nagovoriti Netanjahua na prekid sukoba. Ako se situacija ne smiri, može doći do razarajuće humanitarne krize koja bi pogodila sve strane. Pregovarački pritisak Amerikanaca mogao bi biti ključan u narednim danima.