U Narodnom pozorištu Sarajevo sinoć je održana Svečana sjednica Skupštine Kantona Sarajevo, u okviru manifestacije Dani Kantona Sarajevo. Na ovoj sjednici dodijeljena su najveća priznanja ovogodišnjim laureatima za njihov izuzetan doprinos društvenom i kulturnom razvoju.
Predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo, Elvedin Okerić, u svom obraćanju prisutnima podsjetio je na značaj datuma 2. maja, koji je bio obilježen napadom na zgradu Predsjedništva Bosne i Hercegovine tokom agresije na našu zemlju. Istakao je da su građani Sarajeva tada odlučno rekli NE pokušaju razdvajanja grada i svojim otporom poslali jasnu poruku da na ovim prostorima nema mjesta za mržnju i razdvajanje.
Okerić je također uputio podršku narodu Države Palestine, naglašavajući da ideologije zla i mržnje nikada ne mogu pobijediti u borbi za istinske vrijednosti. Pozvao je svjetsku javnost i lidere da učine sve što je u njihovoj moći kako bi se spriječilo ubijanje nevinih u Palestini.
U skladu sa duhom multikulturalnosti koji je prisutan u Sarajevu, dodijeljena su najveća priznanja laureatima. Rezequ N.M. Namoor, ambasador Države Palestine u BiH, dobio je Povelju KS i proglašenje Počasnim građaninom KS za svoj izuzetan doprinos u razvijanju međunarodnih odnosa i promociji mira.
Plakete KS su dodijeljene za sport Samiri Hurem, za afirmaciju pozorišne i filmske umjetnosti Josipu Pejakoviću, muzičaru Zlatanu Fazliću Fazli, rukometašu Mirsadu Terziću, sportisti Ismailu Barlovu, Udruženju boraca-maloljetni dobrovoljci odbrambeno-oslobodilačkog rata ‘92-‘95., muzičkoj grupi Mostar Sevdah Reunion, Udruženju “Think Pink – Zajedno smo jedno”, Institutu za historiju u Sarajevu, te Lovačkom Udruženju “Sarajevo” Sarajevo.
Dodijeljene su i posthumne plakete akademicima i profesorima Muhamedu Filipoviću, Dževadu Jahiću, Ibrahimu Pašiću, književniku Hadžemu Hajdareviću i Segmendini Srna-Bajramović za njihov izuzetan doprinos društveno-političkom životu.
Ova svečana sjednica je još jednom pokazala da Sarajevo, kao simbol otpora, tolerancije i jedinstva, ostaje mjesto gdje se isprepliću svjetske kulture, običaji i religije.