Dana 17. aprila, predsjednica Kosova Vjosa Osmani proglasila je nacionalni dan žalosti kako bi odala počast ženama i djevojčicama koje su tragično izgubile živote u femicidima. Ova odluka donesena je uslijed porasta broja slučajeva femicida na Zapadnom Balkanu, koji predstavlja najekstremniji oblik nasilja nad ženama.
U proteklom periodu, dva nova slučaja femicida potresla su javnost. Gjyljeta Ukella i Erona Cokli postale su žrtve svojih muževa, čime se broj slučajeva femicida na Kosovu povećao na tragičnih 55 od 2010. godine. Ova brojka je posebno zabrinjavajuća imajući u vidu da Kosovo ima svega 1,8 miliona stanovnika.
Međutim, femicid nije ograničen samo na Kosovo. Nažalost, broj ubijenih žena i djevojaka na Zapadnom Balkanu kontinuirano raste. Femicid, koji se definiše kao rodno ubijanje žena i djevojčica, predstavlja ozbiljan problem u regiji. Posebno zabrinjava činjenica da je polovina žrtava femicida bila iz Srbije, a da je ukupno preko 100 žena izgubilo živote od 2020. do 2021. godine.
Analiza slučajeva femicida ukazuje na to da su najčešće žrtve žene u dobi od 46 do 55 godina, dok se 20 posto ubijenih djevojaka mlađih od 30 godina. Još jedna uznemirujuća činjenica je da su polovinu žrtava ubili njihovi muževi ili bivši muževi, često u njihovim vlastitim domovima.
Ovaj apsurdno visoki broj femicida na Zapadnom Balkanu zahtijeva hitne mjere i odlučne korake u cilju zaštite žena i djevojaka od nasilja. Snažnija podrška žrtvama, strože zakonske kazne za nasilnike i veća svijest društva ključni su faktori u borbi protiv femicida.
Nacionalni dan žalosti na Kosovu služi kao podsjetnik da se ne smijemo okrenuti glavu od ove ozbiljne društvene pošasti. Samo zajedničkim naporima i osnaživanjem žena možemo stvoriti sigurno okruženje u kojem nijedna žena neće biti žrtva nasilja.