Subota, 5 Oktobra, 2024
HomeF1McLaren otkriva posebnu livreju u čast Ayrtonu Senni

McLaren otkriva posebnu livreju u čast Ayrtonu Senni

McLaren, britanska ekipa Formule 1, oduševila je fanove otkrivanjem posebne livreje koja je dizajnirana u čast legendarnog vozača Ayrtona Sene.
Livreja je inspirisana Senninom prepoznatljivom kacigom i predstavlja omaž njegovom “nevjerovatnom trkačkom naslijeđu”. Ayrton Senna je trostruki svjetski šampion Formule 1, koji je za McLaren vozio između 1989. i 1993. godine.
Tokom svoje karijere, Senna je ostvario 35 od ukupno 41 pobjede na utrkama za McLaren. Također je osvojio tri titule prvaka i doprinio ekipi da osvoji četiri konstruktorske titule.
McLaren je odabrao stazu u Monaku za predstavljanje ove livreje, jer je ova staza postala sinonim za Sennu. Naime, Senna je na stazi u Monaku slavio šest puta, od čega čak pet puta uzastopno od 1989. godine.
Ovaj poseban trenutak dolazi nakon nedavne utrke na stazi Imola u Italiji, kojom je obilježena 30. godišnjica pogibije Sennana i Rolanda Ratzenbergera. McLaren je, pored posebnih livreja, pripremio i specijalne kombinezone za vozače Landa Norrisa i Oscara Piastrija.
Dizajn libreje i kombinezona rezultat su saradnje brenda Senna Global i McLarenovog partnera OKX. Ova posebna homage Senni podsjeća sve na njegove izvanredne sportske uspjehe i ostavštinu koju je ostavio u svijetu Formule 1.