Majke crnkinje i latinoamerikanke, kao i žene u nižim socioekonomskim grupama, suočene su s povećanim rizikom od ranih porođaja nakon toplotnih talasa, upozoravaju stručnjaci. Ekstremni toplotni događaji postaju sve učestaliji i intenzivniji zbog klimatske krize.
Godine 2023. obilježene su rekordnim temperaturama, a juli je donio četiri uzastopna najtoplija dana ikada zabilježena u svijetu. Navedene vrućine posebno pogađaju trudnice, koje su veoma osjetljive na toplotni stres. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) upozorava da su trudnice sklonije toplotnom udaru i iscrpljenosti, što može negativno uticati na zdravlje njihove nerođene djece.
Studija sprovedena na Univerzitetu Nevada analizirala je 53 miliona porođaja u periodu od 1993. do 2017. u 50 gradskih područja Sjedinjenih Američkih Država. Rezultati pokazuju da četiri uzastopna dana velikih vrućina povećavaju šansu za prijevremeni porođaj za 2%, dok se rizik za prijevremeno rođenje povećava za 1%.
Autorica studije, profesorica epidemiologije Lyndsey Darrow, ističe da su posebno pogođene populacije koje nemaju adekvatan pristup klima-uređajima i nemaju mogućnost izbjegavanja vrućine.
Ova studija je još jedan alarmantan pokazatelj negativnih uticaja klimatske krize na zdravlje ljudi. Potrebno je ulagati u mjere prilagođavanja i zaštite ugroženih populacija, kako bi se smanjile negativne posljedice ekstremnih toplotnih događaja.