Ponedjeljak, 1 Jula, 2024
HomeSportNogometLejla Njemčević osvojila najtežu utrku brdskog biciklizma u Svjetskoj seriji

Lejla Njemčević osvojila najtežu utrku brdskog biciklizma u Svjetskoj seriji

Lejla Njemčević, biciklistica iz Bosne i Hercegovine, postala je prva žena koja je osvojila najtežu trku brdskog biciklizma u Svjetskoj seriji. Utrka se održala na stazi dugoj 100 kilometara s visinskim usponom od 5.000 metara.

Njemčević je kompletirala utrku za 6 sati i 40 minuta, ostavivši drugoplasiranu Amerikanku Hannah Reu Otto iza sebe za 13 minuta i 33 sekunde. Treće mjesto osvojila je Vera Losser s zaostatkom od 16 minuta i 32 sekunde za Njemčević.

Ova pobjeda čini Njemčević vodećom u WHOOP UCI Mountain Bike World Seriesu s ukupno 450 osvojenih bodova. Biciklistica iz BiH iznimno je ponosna što je uspjela predstaviti svoju zemlju na najbolji način na najvećem takmičenju u brdskom biciklizmu.

“Jako sam sretna što sam osvojila prvo mjesto na najtežoj utrci Svjetskog kupa koja je ikada vožena, sa 100 kilometara dužine i 5.000 metara uspona. Sada ću nositi majicu lidera Svjetske maraton serije i iznimno sam sretna što sam uspjela da predstavim BiH na najbolji način na najvećem takmičenju u brdskom biciklizmu”, izjavila je Njemčević nakon utrke.

Ovo je veliki uspjeh za Njemčević i za cijelu biciklističku scenu u Bosni i Hercegovini. Njen trijumf dodaje veliku vrijednost ovom sportu, a sigurno će inspirisati mnoge mlade bicikliste da se bave brdskim biciklizmom u budućnosti.

Utrka na 100 kilometara i s visinskim usponom od 5.000 metara smatra se jednom od najtežih u Svjetskoj seriji. Biklistima pruža izazov i testira njihove sposobnosti u vožnji u ekstremnim uslovima.

Lejla Njemčević je dokazala svoju izuzetnu snagu, izdržljivost i vještinu u brdskom biciklizmu kroz ovu pobjedu, te je postala legenda u svijetu sporta. Njen uspjeh će sigurno ostati upisan u anale brdskog biciklizma i inspirirati mnoge buduće generacije sportista.

Čestitamo Lejli Njemčević na ovom izvanrednom postignuću i želimo joj puno sreće i uspjeha u daljnjem takmičenju.