U Bosni i Hercegovini korupcija je postala endemska pojava, ukorijenjena u društvo. Ovaj stav iznio je Vedran Džihić, viši istraživač iz austrijskog Instituta za međunarodnu politiku. Džihić je u razgovoru za “Avaz” komentirao policijsku akciju usmjerenu na rasvjetljavanje visoke korupcije.
Građani bez Predstavnika
Džihić ističe kako građani gube osjećaj da imaju nekoga ko ih predstavlja. U društvu gdje etnopolitička elita dominira, prevladava logika informalnih veza. Korupcija postaje neizbježna za funkcioniranje društva. Prema njegovim riječima, korupcija se oslikava od podmićivanja profesora za dobru ocjenu do korupcije na velikim infrastrukturnim projektima.
Povremene Akcije i Politizacija Borbe
Prema Džihiću, pravi napori protiv korupcije zahtijevaju profesionalno pravosuđe i policijske organe. Aktuelne akcije često su politizirane i ne donose suštinske promjene. “Ove akcije su kap vode u okeanu”, naglašava Džihić.
Reformski Plan i Skepticizam
Uz to, on izražava skepticizam prema vlastima koje nisu uspjele usuglasiti reformski plan. BiH ostaje jedina država u regiji bez takvog plana. Džihić tvrdi da trenutne garniture vlasti nedovoljno rade i simuliraju napredak.
EU kao Posmatrač
Konačno, Džihić se osvrnuo na odnos BiH i EU, naglašavajući da Bosna još uvijek nije dobila “crveni karton”. EU je zainteresirana za stabilizaciju regiona, ali se proces može odužiti. Nova garnitura Evropske komisije mogla bi donijeti promjene u pristupu.