Subota, 5 Oktobra, 2024
HomeSportNogometKontroverze na terenu: Skandalozna suđenja u fudbalskom meču

Kontroverze na terenu: Skandalozna suđenja u fudbalskom meču

U nedavnom fudbalskom meču između ekipa Borac i Igman, suđenje je dostiglo novu razinu kontroverze. Nakon prvih 45 minuta, Borac je gubio 2:1, a tada su na scenu stupili glavni sudija Aleksandar Njegomirović i njegovi pomoćnici Damir Lazić i Sreten Udovičić.

U 48. minuti susreta, sudija Njegomirović dosudio je jedanaesterac za Borac nakon duela Jove Lukića i američkog igrača Dupovca. Međutim, situacija na terenu izgledala je sumnjivo, jer napadač Banjalučana sam pao. Bez obzira na nejasnoće, sudija je pokazao na bijelu tačku, a Jovan Nišić je sigurno realizovao najstrožu kaznu.

Nekoliko minuta kasnije, Igman je postigao potpuno regularan pogodak preko igrača Mirsada Ramića za vodstvo od 4:3, ali je ovaj gol poništen odlukom sudije Njegomirovića i njegovih pomoćnika zbog navodnog ofsajda. Snimka pokazuje da je ova odluka bila kontroverzna, jer se Ramić nije nalazio u nedozvoljenoj poziciji.

Konačno, četiri minute kasnije, Borac je preokrenuo rezultat preko Zorana Kvržića, ali i ovaj pogodak bio je obavijen kontroverzom. Naime, Kvržić je pogodio nakon što se nalazio u očiglednom ofsajdu, ali sudija Njegomirović ga je priznao.

Ova suđenja su izazvala mnoge reakcije i postavlja se pitanje kome treba ovakvo suđenje u fudbalu. Slični i identični incidenti se ponavljaju iz sezone u sezonu, a publika, igrači i treneri su sve nezadovoljniji. Važno je da fudbal uživa podršku svojih gledalaca i da natjecanja budu fer i korektna.

Kako i kada će se ovakvo suđenje zaustaviti ostaje pitanje bez odgovora, ali je jasno da su nužne promjene. Sportske autoritete pozivamo da prepoznaju ovakve situacije i ulože napore da se suđenje u fudbalu poboljša i bude u skladu sa pravilima igre.