Utorak, 2 Jula, 2024
HomeSportNogometKontroverza na utakmici: VAR poništio gol, a dosuđen penal

Kontroverza na utakmici: VAR poništio gol, a dosuđen penal

Uzbudljiva utakmica između Danske i Njemačke donijela je mnogo polemika i kontroverzi. U 49. minuti, štoper Danske, Joachim Andersen, postigao je vodeći gol na utakmici, matiravši Manuela Neuera nakon gužve u kaznenom prostoru. Međutim, radost danske ekipe nije dugo trajala, jer je sudija Michael Oliver, nakon konsultacija sa VAR sudijom Stuartom Atwellom, odlučio poništiti gol.

Razlog za poništenje je bio splet nesretnih okolnosti. Prije nego što je lopta došla do Andersena, Thomas Delaney je snažno šutirao. Nakon što je Kai Havertz izblokirao Delaneyjev šut, lopta je došla do Andersena koji je efektno pogodio. Ipak, VAR je otkrio da je vrh Delaneyjeve kopačke bio u ofsajdu kada je lopta upućena prema njemu. Na taj način, jedan nesretni detalj je anulirao prekrasan pogodak.

Da stvar bude još nepravednija po Dance, samo dvije minute kasnije, lopta je pogodila Andersona u ruku unutar kaznenog prostora i sudija je dosudio penal. Kai Havertz je bio precizan s bijele tačke i zabio gol koji je doveo Njemačku u vodstvo.

Ova odluka sudija izazvala je ogorčenje u taboru Danske, koja smatra da su oštećeni previdom VAR sudije. No pravila su jasna – ako postoji bilo kakav kontakt lopte s rukom unutar kaznenog prostora, sudije trebaju dosuditi penal.

Utakmica je nastavljena s velikom dozom napetosti, ali rezultat se više nije mijenjao. Njemačka je pobijedila sa minimalnih 1-0, ali će kontroverzne sudijske odluke ostati tema rasprava i špekulacija.