Kina je u utorak odbacila pozive Evropske unije da prestane s navodnim kršenjima ljudskih prava i istakla da se protivi “dvostrukim standardima” i miješanju u svoje unutrašnje poslove. Ova reakcija Kine uslijedila je nakon posjete delegacije EU-a Tibetu i susreta s kineskim dužnosnicima prošle sedmice. EU je izrazila zabrinutost zbog ozbiljne situacije ljudskih prava u Kini, posebno u Xinjiangu, Tibetu i Hong Kongu.
Kina je izrazila spremnost da sarađuje s EU-om na temu ljudskih prava, ali pod uvjetom jednakosti i poštovanja međusobnih interesa. Međutim, kineski dužnosnici su naglasili da se protive politizaciji i dvostrukim standardima u pitanjima ljudskih prava. Portparol ministarstva vanjskih poslova Lin Jian istakao je da Kina ne podržava nametanje vlastitog modela drugima.
EU je pozvala Kinu da provede istraživanje svih kršenja prava i izrazila zabrinutost zbog slučajeva nezakonitog pritvaranja, prisilnog nestanka, mučenja i zlostavljanja. Slučajevi pritvorenog švedskog državljanina, Guija Minhaija, kao i zatvorenih ujgurskih intelektualaca Ilhama Tohtija, Gulshana Abbasa i Rahile Dawut, također su istaknuti u saopćenju EU-a.
Unatoč različitim stavovima, obje strane smatraju da je dijalog bio iskren i produbljen. Kina je izrazila spremnost za daljnju multilateralnu saradnju u području ljudskih prava, posebno u pogledu prava žena, djece i osoba s invaliditetom.
Ova situacija između Kine i EU-a naglašava važnost ljudskih prava i suočavanje s njihovim kršenjem, ali istovremeno daje naslutiti da će put ka postizanju dogovora biti dug i zahtjevan.