Srijeda, 3 Jula, 2024
HomeLjepotaKako se zaštititi od vrućine i toplotnog udara?

Kako se zaštititi od vrućine i toplotnog udara?

Visoke temperature koje su prisutne tokom ljeta mogu imati negativan uticaj na naše zdravlje. Posebno osjetljive osobe, kao što su oni sa zdravstvenim problemima, trebaju biti svjesni rizika toplotnog udara i znati kako se zaštititi. Toplotni udar je iznenadni kolaps organizma, koji se javlja kada tjelesna temperatura naglo poraste, a tijelo nije u stanju da se ohladi znojenjem zbog ekstremno visokih temperatura.

Da biste se zaštitili od vrućine i toplotnog udara, važno je slijediti preporuke lokalnih zdravstvenih ustanova i pratiti upozorenja Državnog hidrometeorološkog zavoda o toplotnim valovima. Održavanje temperature u domu na prijatnom nivou, izbjegavanje ekstremne toplote, rashlađivanje tijela i adekvatno hidriranje su neke od ključnih preporuka.

Ako imate zdravstvene probleme, posebno hronične bolesti ili koristite lijekove, bitno je držati lijekove na prikladnoj temperaturi (ispod 25 stepeni ili u frižideru, u skladu sa uputstvom za lijek). Ukoliko osjetite simptome poput vrtoglavice, slabosti, nemoći, tjeskobe ili izražene žeđi i jake glavobolje, odmah potražite pomoć i smjestite se u hladniji prostor.

Osim hidriranja vodom ili nezaslađenim razrijeđenim voćnim sokom, korisno je unositi tekućinu bogatu elektrolitima kao što su supe ili povrćni smoothie. Ukoliko imate bolne grčeve, najčešće nakon fizičkog rada u vrućem vremenu, legnite u rashlađenu prostoriju i odmarajte se. U slučaju da grčevi traju duže od jednog sata, potrebno je zatražiti medicinsku pomoć i posavjetovati se sa ljekarom.

Također je važno da budete oprezni prema članovima porodice ili osobama kojima pomažete. Ako primijetite da imaju vruću suhu kožu, delirij (nerazumna komunikacija i nemir), problem sa vidom, malaksalost, grčeve ili gubitak svijesti, hitno pozovite ljekara ili hitnu pomoć.

U slučaju da se osoba nalazi u opasnosti od toplotnog udara, važno je smjestiti je u hladnu prostoriju na horizontalni način, podignuti joj noge i kukove te pružiti vanjsko hlađenje kao što su hladni oblozi na vratu, pazušnim šupljinama i preponama uz pomoć ventilatora, lepeze ili špricanja vodom temperature od 25 do 30 stepeni. Također, važno je mjerenje tjelesne temperature i održavanje ispod 39 stepeni. Kod osoba koje su bez svijesti, treba ih staviti u bočni položaj.

Pravilno upravljanje vrućinom i svjesnost o rizicima toplotnog udara mogu pomoći u očuvanju zdravlja tokom ljeta. Podsjećamo, uvijek je bolje spriječiti nego liječiti.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

- Advertisement -