Osnivač Wikileaksa, Julian Assange, zvanično je slobodan čovjek nakon što je u srijedu priznao krivicu za jednu tačku optužnice koja ga je teretila za povredu američkog zakona o špijunaži. Nakon dugogodišnje pravne bitke, Assange je postigao nagodbu s američkim tužilaštvom, čime je okončana 14-godišnja saga.
Sutkinja Ramona Manglona odobrila je ovu nagodbu, koja je rezultirala zatvorskom kaznom koju je Assange već odslužio. Pet godina je proveo u zatvoru u Ujedinjenom Kraljevstvu. Tužilaštvo je odmah povuklo zahtjev za izručenjem Assangea, što je bio veliki trenutak za njega koji je godinama pokušavao izbjeći izručenje Sjedinjenim Američkim Državama.
Ovom nagodbom, Assange se sada može vratiti u svoju rodnu Australiju nakon dugog perioda provedenog u egzilu. Ova vijest donosi olakšanje za osnivača Wikileaksa, ali i za njegove obožavaoce i pristalice širom svijeta.
Assange je postao poznat kao zagovornik slobode medija i transparentnosti, a Wikileaks je objavio mnoge povjerljive dokumente iz različitih zemalja, što je često izazivalo kontroverze. Odnos između Assangea i američke vlade bio je napet, ali nakon postizanja nagodbe, američka vlada se složila da neće pokretati daljnje krivične postupke protiv njega.
Ova vijest je privukla pažnju javnosti i pokrenula rasprave o slobodi medija, zaštiti izvora i cenzuri. Assange je postao simbol borbe za pravo na informisanje i otvoreno novinarstvo.
Julian Assange, kao slobodan čovjek, sada ima priliku da se vrati normalnom životu. Njegova borba, uključujući i godine provedene u zatvoru i egzilu, postala je inspiracija mnogima i podsjetnik na značaj slobode medija i borbe za istinu.