Julian Assange, osnivač WikiLeaks-a, pušten je na slobodu nakon što je priznao krivicu za urotu za dobivanje i otkrivanje povjerljivih dokumenata američke nacionalne odbrane. Ova odluka uslijedila je nedugo nakon što je najavljeno da će se Assange izjasniti krivim za kršenje američkog zakona o špijunaži. Dogovoreno je da će mu se uračunati pet godina koje je već odslužio te da neće biti suočen sa novom zatvorskom kaznom.
Assange je pritvoren u zatvoru Belmarsh skoro pet godina, gdje je proveo većinu vremena u izolaciji u maloj ćeliji. Odluka o njegovom puštanju izazvala je brojne reakcije i podršku onima koji su radili na njegovoj slobodi.
Prema sporazumu, Assange treba se pojaviti na ročištu na otoku Saipan u Sjevernim Marijanskim otocima, gdje će mu biti izrečena presuda. Nakon toga, očekuje se da će se vratiti u svoju rodnu Australiju.
Julian Assange je postao poznat kao kontroverzna ličnost koja je kroz WikiLeaks otkrio brojne povjerljive dokumente o ratnim zločinima i korupciji. Njegova borba za slobodan pristup informacijama i transparentnost nadmašila je granice država, ali i izazvala mnoge kritike i kontroverze.
Ova vijest o njegovom oslobođenju pokrenula je rasprave o slobodi medija i pravu na iznošenje istine. Mnogi smatraju da je Assange zaslužio slobodu, dok drugi tvrde da je prekršio zakon i ugrozio nacionalnu sigurnost.
Iako je ova vijest razveselila njegove pristalice, ostaje vidjeti kakve će dugoročne posljedice imati na njegovu reputaciju i uticaj.
Ono što je sigurno jeste da će Julian Assange i dalje biti centralna figura u svijetu informacija i borbe za transparentnost i slobodu medija.