Američke trupe u Japanu
Japan trenutno domaćin više od 54 hiljade američkih vojnika, što predstavlja najveću vojnu prisutnost SAD-a u regiji Indo-Pacifika. Američki sekretar odbrane, Lloyd Austin, i državni sekretar, Antony Blinken, istakli su važnost jačanja vojnih veza između dvije zemlje.
Zabrinutosti zbog američkih izbora
U razgovorima sa japanskim vlastima, istaknuta je zabrinutost zbog mogućih posljedica pobjede Donalda Trumpa na predstojećim predsjedničkim izborima u SAD-u. Postoji strah da bi Trumpova administracija mogla smanjiti nivo saradnje s evropskim i azijskim saveznicima.
Nadalje unapređenje saradnje
I pored tih zabrinutosti, Blinken je osigurao da trenutni planovi za produbljivanje saradnje između SAD-a i Japana ostaju nepromijenjeni. Bez obzira na ishod izbora, predsjednička administracija će nastaviti atakirati na vojnu kooperaciju.
Mitigacija kineske agresije
Također, posebno je naglašena uloga Kine u regionu, a Blinken je zvaničnicima u Pekingu uputio oštru kritiku zbog “agresivnih poteza”. Ovi potezi mogu dovesti do moguće eskalacije sukoba u Istočnom i Južnom kineskom moru i oko Tajvana.
Strategije nuklearnog odvraćanja
Austin je najavio da će SAD i Japan raditi na strategijama “nuklearnog odvraćanja” kako bi se pripremili za moguću eskalaciju sukoba. Japan se smatra ključnom bazom za američke snage u slučaju invazije Kine na Tajvan.