Kada je riječ o ispijanju vode iz plastične boce, posebna pažnja treba biti posvećena temperaturama kojima je boca izložena. Prema stručnjaku za sigurnost i hrane, Sarah Lawson, topla flaširana voda može nositi skrivene zdravstvene rizike kojih mnogi nisu svjesni.
Toplina, poput one koja se stvara u automobilu ili pored prozora, može uzrokovati ispiranje štetnih hemikalija iz plastike u vodu. Hemikalije poput BPA i ftalata mogu biti štetne ako ih pijemo. “Nemojte piti flaširanu vodu koja je bila na suncu ili u vrućem okruženju”, savjetuje Lawson. “Održavanje hidratacije je važno, ali pijenje vode koja je bila na vrućini nije sigurno. Držite flaširanu vodu na hladnom kako biste zaštitili svoje zdravlje”, ističe stručnjakinja.
Pijenje tople vode iz plastične boce može imati nepoželjne posljedice na naše tijelo. Problemi sa želucem, mučnina, bolovi u trbuhu, glavobolje, vrtoglavice i narušavanje hormonske ravnoteže samo su neki od mogućih zdravstvenih problema koji se mogu javiti.
Kako biste izbjegli ove potencijalne rizike, preporučuje se da flaširanu vodu uvijek držite na hladnom. Također, izbjegavajte izlaganje flaširane vode visokim temperaturama, bilo da je riječ o automobilu ili bilo kojem drugom vrućem okruženju. Vaše zdravlje je najvažnije, stoga budite oprezni prilikom konzumiranja flaširane vode.
Suočeni sa ovom informacijom, trebali bismo biti svjesni potencijalnih rizika koje nosi ispijanje tople flaširane vode i prilagoditi naše navike kako bismo sačuvali svoje zdravlje.