Vođa Hezbolaha, Hassan Nasrallah, izazvao je nemir izjavom u kojoj je zaprijetio napadima na Kipar, ukoliko ta zemlja pomogne Izraelu u potencijalnom ratu između Hezbolaha i Izraela. Izjava je izazvala zebnju, a posebno u Europskoj uniji koja se odmah stavila u obranu Kipra.
Kiparski predsjednik Nikos Christodoulides odbacio je tvrdnje da je Kipar upleten u sukob te je istakao da su otvorene linije komunikacije sa libanonskom i iranskom vladom. EU je podržala Kipar, naglasivši da je svaka prijetnja jednoj članici prijetnja čitavoj Uniji.
Kipar je mediteranski otok koji se geografski nalazi na razmeđi Bliskog istoka i južne Europe te je većim dijelom priznat kao suverena država, dok je sjeverni dio zemlje pod kontrolom Turske. Ovaj podijeljeni otok je često meta suparništva između Grčke i Turske. Kao članica EU, Kipar igra važnu ulogu u stabilnosti regije.
Veze između Kipra i Izraela su se poboljšale u zadnjih nekoliko godina, nakon turbulentnih perioda u njihovim odnosima. Izrael koristi kiparski teritorij za obuku svojih snaga, a stručnjaci tvrde da je Izrael upravo zbog svoje blizine gledao na Kipar kao na partnera u suzbijanju regionalnih prijetnji.
Unatoč prijetnjama, stručnjaci smatraju da je malo vjerojatno da će se sukob između Hezbolaha i Izraela pretvoriti u sveopći rat. Hezbolah želi izbjeći eskalaciju sukoba koja bi mogla uništiti Libanon, a ni Izrael nema koristi od takvog rata. Također, uplitanje SAD-a bi moglo dovesti do daljnje eskalacije i povlačenja drugih aktera u sukob.
Iako je mogućnost rata ograničena, prijetnja koju je Hezbolah uputio Kipru dodaje novu dimenziju sukobu između Izraela i Hamasa u Gazi te izaziva zabrinutost u Europi. Sve oči su sada uprte u Kipar, čije veze s Izraelom bi mogle biti presudne za daljnji tijek sukoba.