Subota, 18 Januara, 2025
Organizacija vjencanja
HomeVijestiBiHGrađani Bosne i Hercegovine najviše vjeruju medijima i vjerskim zajednicama, političari i...

Građani Bosne i Hercegovine najviše vjeruju medijima i vjerskim zajednicama, političari i stranke imaju najmanje povjerenja

Prema istraživanju Friedrich-Ebert-Stiftung i Udruženja BH novinari, 61,8 posto građana Bosne i Hercegovine vjeruje medijima, dok su vjerske zajednice na drugom mjestu s povjerenjem od 56,7 posto. S druge strane, političke stranke i političari su dobili najmanje povjerenja građana, samo 16,6 posto.

Anketa je provedena na uzorku od 516 ispitanika od 21. marta do 11. aprila. Po rezultatima istraživanja, 44,4 posto građana vjeruje nevladinom sektoru, međunarodnoj zajednici 45,8 posto, dok 43,1 posto ima povjerenje u institucije vlasti.

Povjerenje građana u medije je opalo za 5 posto u odnosu na 2023. godinu, a u Republici Srpskoj čak polovina ispitanika nema povjerenje u međunarodnu zajednicu.

Kada je riječ o slobodi medija, više od polovine ispitanika (54,3 posto) smatra da je djelomično prisutna. U RS-u samo 37,6 posto ispitanika smatra da je sloboda medija djelomično prisutna, dok u Federaciji BiH taj broj iznosi 63,8 posto.

Ocjene o radu medija i novinara se gotovo ne mijenjaju u odnosu na 2023. godinu, ali postoje razlike između entiteta. U RS-u dvije trećine ispitanika (65,8 posto) je nezadovoljno njihovim radom, dok je u FBiH zadovoljstvo poraslo za 10 posto.

Najveći broj ispitanika (57,7 posto) smatra da je politička ovisnost najveća prepreka slobodi medija, dok 32 posto smatra da je to opća politička klima. U RS-u, politička ovisnost je prepreka za 52,2 posto ispitanika, dok se 37,6 posto njih bori s finansijskom ovisnosti. U FBiH, 59,7 posto ispitanika smatra da je politička ovisnost najveća prepreka slobodnom novinarstvu.

Anketa je također pokazala da 87,4 posto ispitanika ne odobrava nasilje prema novinarima, ali zabrinjava podatak da i dalje postoji 12,6 posto ispitanika koji smatra da je nasilje “u nekim slučajevima opravdano”. U RS-u 26,4 posto ispitanika odobrava nasilje prema novinarima, dok je taj broj u FBiH 5,2 posto.

Kada je riječ o informacijama, TV gubi svoj primat kao prvi izvor, a internet i društvene mreže dobijaju na značaju. 39,7 posto građana još uvijek koristi TV kao prvi izvor informacija, dok 38,6 posto koristi internet i 18,4 posto se oslanja na društvene mreže. U RS-u, internet je prvi izvor informacija za 59 posto ispitanika, dok u FBiH TV koristi 51,5 posto anketiranih.

Ovi rezultati istraživanja otvaraju pitanja o povjerenju građana u društvene institucije, pristupu informacijama i slobodi medija. Daljnje analize će biti potrebne za razumijevanje ovih trendova i kako oni mogu utjecati na javno mnijenje i demokraciju.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -