Ponedjeljak, 1 Jula, 2024
HomeSportNogometForlán "natjerao" FIFA-u da promijeni pravila nakon proslave gola bez dresa

Forlán “natjerao” FIFA-u da promijeni pravila nakon proslave gola bez dresa

Jedan od nekadašnjih napadača Manchester Uniteda, Diego Forlán, praktički je “natjerao” FIFA-u da promijeni svoja pravila i uvede kaznu žutim kartonom za igrače koji skidaju dres tokom proslave postignutog gola.

Incident koji je doveo do ove promjene dogodio se davne 2002. godine na Old Traffordu, kada su Crveni đavoli ugostili ekipu Southamptona i slavili vrijednu pobjedu rezultatom 2:1. U samoj završnici utakmice, junak susreta bio je upravo Forlán koji je u 85. minuti pogodio nakon sjajne asistencije Juana Carlosa Verona i donio tri boda svom timu.

Forlánov pogodak je za njega imao poseban značaj, te je iz čiste radosti skinuo svoj dres tokom proslave pogotka. No, na iznenađenje svih prisutnih, nije ga uspio brzo vratiti na sebe, te je gotovo cijelu minutu igrao bez dresa. Ovaj incident je privukao pažnju FIFA-e, koja je tada odlučila modifikovati svoja pravila.

Nakon toga, FIFA je uvela kaznu žutim kartonom za igrače koji skidaju dres tokom proslave gola, kako bi se spriječilo nepotrebno gubljenje vremena i neprimjereno ponašanje na terenu. Promjena pravila je uvedena kako bi se očuvala sportska etika i dostojanstvo igre.

Iako je incident sa Forlánom bio neobičan, promjena pravila se pokazala kao korisna. Skidanje dresa je postala rijetka pojava u svijetu nogometa, a kazna žutim kartonom igračima je uspješno suzbila ovo neprimjereno ponašanje.

Ovaj incident je dokaz da akcije igrača mogu imati utjecaj na promjene u sportskim pravilima i da je FIFA spremna prilagoditi se novim situacijama kako bi unaprijedila kvalitet i fair play igre.