Važnost fizičkog kontakta
Brojna istraživanja potvrđuju da je fizički kontakt neophodan za zdravlje ljudi. Prijatan dodir može ublažiti bolove, depresiju i strah. Uz to, naučna istraživanja pokazuju da dodiri pozitivno utiču na emocionalno i fizičko stanje, a posebno su efikasni kada su obostrano prihvaćeni.
Kako dodiri utiču na mozak?
Istraživači iz nekoliko gradova, uključujući Bohum i Amsterdam, su pokazali da dodiri smanjuju nivo stresa. Ova aktivnost stimuliše dio mozga koji se bavi osjećajem prijatnosti. Prema profesor Korte, smanjenje nivoa hormona stresa, kao što su adrenalin i noradrenalin, dovodi do smanjenja srčanog ritma i krvnog pritiska.
Značaj dodira za novorođenčad
Dodiri su posebno važni za prijevremeno rođene bebe. U slučaju problema s disanjem, njegujući dodir može pomoći u stabilizaciji disanja. Tim ljekara iz Hamburga naglašava da kontakt koža na kožu poboljšava zdravlje beba i jača vezu s roditeljima.
Dodiri i odrasli
Prema psihologu Julijanu Pakhejzeru, dodiri od nepoznatih osoba također mogu imati pozitivan efekat na zdravlje. Ključna je lučenje oksitocina, hormona „maženja“ koji nastaje već nakon 20 sekundi dodira.
Mogućnosti i budućnost
U svijetu starije populacije, dodiri robota i plišanih igračaka mogu pomoći u poboljšanju emocionalnog stanja. Međutim, humanost dodira, kao i zagrljaji s prijateljima, ostaju neophodni za očuvanje zdravlja i osjećaja sreće.