Četvrtak, 19 Septembra, 2024
HomeLjepotaFenomen ghostinga: Kakvu bol uzrokuje izbjegavanje stvarnog razgovora?

Fenomen ghostinga: Kakvu bol uzrokuje izbjegavanje stvarnog razgovora?

Fenomen ghostinga izaziva sve veću pažnju među psiholozima. Istraživanje objavljeno u Journal of Experimental Psychology: General otkriva da ghosting često predstavlja kukavički način izbjegavanja povrijeđivanja drugih.

Razlozi za ghosting tokom pandemije

Autor istraživanja, Ye Jin Park, istakao je da je i sam praktikovao ghosting. Naime, pandemija koronavirusa učinila je komunikaciju izazovnijom, što je doprinijelo porastu ovog fenomena.

Park je rekao: “Ghosting je postao naročito popularan tokom pandemije, kada se komunikacija ‘preselila’ na internet. Ljudima je postalo lakše prekinuti kontakt.”

Istraživanje o posljedicama ghostinga

U razgovoru za PsyPost, Park je napomenuo da ghosting često nije rezultat nedostatka emocija. “Mnogi ljudi prekinu kontakt da bi zaštitili druge od bola,” objasnio je.

Prema njegovim riječima, ignorisanje može biti bolnije od iskrene komunikacije. “Iskrenost je nakratko bolna, ali tišina ostavlja otvorenu ranu”, dodao je Park.

Značaj otvorene komunikacije

Otvoreni razgovori o osjećajima mogu pomoći u prevazilaženju izazova u vezama. Iako je ponekad teško, iskrenost može donijeti dugoročne pozitivne efekte na ljudske odnose.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

- Advertisement -