Prijedlog koji je stigao iz Berlina i Praga izazvao je raspravu u Evropskoj uniji o jasnim mjerama kojima bi se zaustavila kupovina ruskog gasa. Ova inicijativa je uslijedila nakon razorne ruske agresije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, što je dovelo do sve veće zabrinutosti većine članica EU.
Njemačka i Češka Republika su posebno zainteresovane za eliminaciju ruskog gasa iz Evrope i stoga traže redovne sastanke ministara energetike država članica EU. Na ovim sastancima će se raspravljati o konkretnim koracima i strategijama ka zamjeni ruskog gasa.
Iako su mnoge države već prestale s kupovinom energenata iz Rusije, Mađarska i Austrija i dalje zavise od ovog izvora energije. Zbog toga je važno pronaći alternative kako bi se smanjila ovisnost o Rusiji u sektoru energetike. Evropska unija je već u velikoj mjeri zamijenila ruski gas obnovljivim izvorima energije, ali sve je potrebno napraviti dodatne napore.
U toku 2023. godine, oko 15 posto gasa potrošenog u Evropi dolazilo je iz Rusije, što je pokazatelj da je potrebno jačati napore u diversifikaciji snabdijevanja energijom. Ovo je posebno važno s obzirom na nesigurnost koju nosi kupovina energenata iz Rusije, kao što je vidljivo iz situacije s Ukrajinom.
Evropska unija će dalje razmatrati ove prijedloge i usaglašavati mjere u cilju smanjenja ovisnosti o ruskom gasu. Važno je zajedno djelovati kako bi se osigurala energetska sigurnost i stabilnost regiona.