Zašto druga najmnogoljudnija afrička zemlja “zaostaje” sedam godina i osam mjeseci za velikim dijelom ostatka svijeta? Kako to funkcionira za Etiopljane koji žive u sve globaliziranijem svijetu? Odgovori leže u njihovoj višestoljetnoj tradiciji i čvrstom osjećaju nacionalnog identiteta.
U Etiopiji se rođenje Isusa Krista priznaje sedam, odnosno osam godina poslije gregorijanskog ili “Zapadnog” kalendara koji je papa Grgur XIII uveo 1582. godine. Dok je veći dio svijeta prihvatio gregorijanski kalendar, Etiopija je zadržala svoj kalendar. Stručnjaci smatraju da je rimokatolička crkva svoj kalendar prilagodila 500. godine, dok je etiopska pravoslavna crkva odlučila nastaviti slijediti drevne datume.
Etiopski kalendar, za koji se vjeruje da postoji najmanje 1500 godina, prati solarno-lunarni sistem. On ima 13 mjeseci, od kojih svaki ima 30 dana, i samo je posljednji mjesec izuzetak s pet dana, odnosno šest dana tokom prestupne godine. Sličan kalendar koristi se i u Koptskoj pravoslavnoj crkvi u Aleksandriji, Egiptu.
“Mi smo jedinstveni. Nikada nismo bili kolonizirani. Imamo svoj kalendar. Imamo svoje pismo. Imamo svoju kulturnu tradiciju”, izjavio je izvršni direktor etiopske turističke kompanije Rotate Ethiopia Tours And Travel Eshetu Getachew.
Iako njihov kalendar “zaostaje” za većim dijelom svijeta, Etiopljani svoj identitet čvrsto povezuju s višestoljetnom tradicijom koja ih čini jedinstvenima u Africi. Njihov kalendar je samo jedan od brojnih primjera kako se Etiopija ističe i odiše svojom posebnošću.
Takav kalendar može izazvati zbunjenost kod stranaca i posjetitelja, ali istovremeno predstavlja jedinstvenu privlačnost za turiste koji žele istražiti raznolikost svijeta. Etiopija je zemlja bogate prirodne ljepote, kulturne baštine i povijesnih spomenika, a njen jedinstveni kalendar samo dodaje na njenom šarmu.
Dok se ostatak svijeta sve više priklanja globalizaciji i prihvata “Zapadne” norme, Etiopija ostaje ponosna na svoju tradiciju i identitet. Njihov kalendar služi kao podsjetnik na njihovu jedinstvenost i borbu za očuvanje svoje kulture.
Odgovori na pitanje zašto Etiopija “zaostaje” za ostatkom svijeta sedam godina i osam mjeseci, leže u njihovoj želji da zadrže svoj identitet i nepokolebljivu privrženost svojoj kulturi. I upravo ta jedinstvenost čini Etiopiju posebnom, intrigantnom i neodoljivom za istraživanje.
Etiopija, zemlja s jedinstvenim kalendarom i čvrstim nacionalnim identitetom, pruža jedinstven doživljaj za sve one koji žele otkriti drugačiju stranu Afrike.