Srijeda, 3 Jula, 2024
HomeSportNogometEngleska preokretom do četvrtfinala Eura uz kontroverznu izmjenu selektora

Engleska preokretom do četvrtfinala Eura uz kontroverznu izmjenu selektora

Engleska je u dramatičnom susretu sa Slovačkom uspjela ostvariti preokret i plasirati se u četvrtfinale Evropskog prvenstva. Nakon rezultatskog deficita tokom cijele utakmice, maestralan potez Judea Bellinghama u petoj minuti nadoknade donio je produžetke. U samom startu dodatnih 30 minuta, Harry Kane je pogodio za preokret i meč završio rezultatom 2-1 u korist Gordog Albiona.

Ipak, navijači su ostali iznenađeni kada je selektor Engleske, Gareth Southgate, u 95. minuti uveo napadača Ivana Toneya. Mnogi su smatrali da je ta izmjena bila prekasna i da je Toney trebao biti ubačen u igru ranije. Međutim, izmjena je iznenada urodila plodom jer je Toney asistirao za pobjedonosni pogodak.

I sam Toney je bio saglasan da je izmjena trebala biti ranija. Selektor Southgate je nakon utakmice otkrio da je Toney bio zgrožen trenutkom kada je ušao na teren. Ipak, dodao je da je sada sve u redu i da se pomirio s tim.

“Ivan Toney je bio ogorčen kada sam ga ubacio minut prije kraja, ali mislim da smo se sada pomirili. Imao je veliki utjecaj kod drugog gola”, izjavio je Southgate.

Southgate je dalje objasnio da izmjena u samom finišu utakmice dolazi s rizikom da igrač neće ni dotaknuti loptu te da ne voli dovoditi igrača u takvu situaciju. Međutim, osjećaj je bio da bi Toney mogao donijeti mali haos i na kraju se ta taktika isplatila.

Selektor Engleske je također naglasio da nije nikada sumnjao da će ovo biti posljednji nastup Engleza na ovom Evropskom prvenstvu. Sada, nakon preokreta i plasmana u četvrtfinale, Engleska će nastaviti borbu za titulu prvaka.