Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (Elektroprivreda BiH) uputila je kritike na račun Federalne regulatorne komisije za električnu energiju (FERK) zbog odbijanja Prijedloga tarifa. FERK je kao glavni razlog odbijanja naveo kršenje i nepodudarnost sa Pravilnikom o metodologiji za utvrđivanje cijena.
Jedna od osporavanih tačaka je navod FERK-a da je predložena plava tarifa veća za više od 50 posto u odnosu na zelenu tarifu. Elektroprivreda BiH odgovara da se ovaj postotak odnosi samo na energiju, bez uračunavanja mrežarine, te da je plava tarifa, koja uključuje i mrežarinu, zapravo veća od zelene tarife za 25 posto.
Prema predloženom cjenovnom modelu, za potrošače koji troše 1.000 kWh u periodu od 30 dana povećanje cijene bi iznosilo 18 posto, dok bi za manju potrošnju povećanje bilo manje. Primjerice, za potrošnju od 300 kWh povećanje iznosi 2,7 posto, a za 500 kWh povećanje je 11,6 posto. Elektroprivreda BiH ističe da je granica zelene tarife postavljena nisko kako bi se stimulisala kontrola potrošnje i izbjeglo poskupljenje za oko 60 posto korisnika.
Kompanija također osporava tvrdnju FERK-a da granica zelene tarife nije konkurencijska u odnosu na druge entitete i susjedne zemlje. Elektroprivreda BiH navodi da nije dostavljen dovoljan broj podataka o broju kupaca i troškovima nabavke, te da je ova usporedba nedovoljna i može nanijeti štetu kompaniji.
Odluka FERK-a o odbijanju Prijedloga tarifa stavlja Elektroprivredu BiH pred izazove u cilju štednje električne energije i očuvanja integriteta i stabilnosti elektroenergetskog sistema.