Protesti i neredi izazvani lažnim informacijama
U posljednjim danima, Velika Britanija je svjedočila masovnim protestima i neredom, potaknutim porukama ekstremnih desničara na aplikaciji Telegram. Protesti su započeli nakon šokantnih lažnih vijesti o napadu na plesni klub u Sautportu, u kojem su poginule tri djevojčice. Ubrzo nakon toga, ulični sukobi su izbili širom zemlje.
Rasistička propaganda i pozivi na nasilje
Britanski mediji izvijestili su o sadržaju poruka na Telegramu, u kojima su lokalni lideri pozivali na protesta. Poruke su bile ispunjene uvredama, otvorenim rasizmom prema migrantima i islamofobijom. U tim porukama, jedan korisnik je čak poslao fotografiju iz Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari, nazivajući to “rješenjem za migrante”.
Negiranje genocida i poticanje mržnje
Ekstremno desne grupe u Britaniji često negiraju genocid u Srebrenici. Neformalni lider protesta, Tomi Robinson, poznat po svojim rasističkim stavovima, imao je odjeljak na svojoj stranici “EDL” koji se posvetio negiranju ovog zločina. Njegove tvrdnje često se koriste u antimuslimanskim kampanjama.
Uticaj na društvo i djeca
Ova situacija postavlja ozbiljna pitanja o uticaju takvih poruka na društvo, posebno na mlađe generacije. Potrebno je raditi na obrazovanju i svijesti kako bi se spriječila slična nasilna ponašanja u budućnosti.