HomeSportOstali sportoviEdi Hrnić: Brončana medalja na Olimpijadi i priča o izbjeglištvu

Edi Hrnić: Brončana medalja na Olimpijadi i priča o izbjeglištvu

Edi Hrnić, 21-godišnji taekwondo borac iz Danske, osvojio je brončanu medalju na Olimpijadi. Ovaj talentovani sportista nastupa pod danskom zastavom, iako njegovi korijeni potiču iz Bosne i Hercegovine. Njegovi roditelji su kao izbjeglice napustili domovinu zbog rata u 1990-im godinama.

Uspješan put ka medalji

Hrnić je rođen 2003. godine u Brøndbyju. Tokom takmičenja, Edi je pobijedio Geonwo Seoma iz Južne Koreje u repasažnoj borbi. Prije toga, ostvario je pobjedu i nad Leonom Sejranovićem iz Australije. Ovim uspjehom, postao je brončani medalista u kategoriji do 80 kilograma.

Bosansko nasljeđe i priznanje

Danski mediji su ranije isticali njegovo bosanskohercegovačko porijeklo, naglašavajući hrabrost i snagu njegove porodice. Edi se ponosi svojim naslijeđem, istovremeno predstavljajući Dansku na svjetskoj sceni.

Prethodni uspjesi i budući ciljevi

Prošle godine, Hrnić je osvojio zlatnu medalju na Evropskim igrama u Poljskoj, dok je 2022. godine bio srebrni medalista na Evropskom prvenstvu u Manchesteru. Očekuje se da će njegov uspjeh inspirirati mnoge mlade sportiste, posebno one iz teških životnih okolnosti.

Zlato u Hrnićevoj kategoriji osvojio je Tunižanin Firas Katoussi, koji je pobijedio Mehrana Barkhordarija u finalnoj borbi.