Organizatori Eurosonga odlučili su da će izraelski javni servis KAN ostati u takmičenju, uprkos pozivima za bojkot. Ova odluka izazvala je različita mišljenja i kontroverze.
Zamjenik glavnog direktora EBU (Evropske radiodifuzne unije), Jean Philip De Tender, izjavio je za Sky News da bi isključivanje KAN-a bila politička odluka. On je istakao da su odluku temeljili na važećim pravilima takmičenja.
“Ovo takmičenje je porodični događaj koji promovira određene vrijednosti. Uključuje mlade talente različitih nacionalnosti i podržava raznolikost i uključenost. Ipak, moramo slijediti pravila takmičenja i donositi odluke na temelju tih pravila”, objasnio je De Tender.
EBU je apolitična organizacija članica koja je u skladu sa drugim međunarodnim federacijama. Izrael ima pravo sudjelovati u događajima, kao i druge zemlje, uključujući sportske organizacije.
De Tender je istakao da razumiju zabrinutost i stajališta ljudi u vezi sa ratom, ali Eurosong nije takmičenje između naroda ili vlada, već muzički događaj koji organizuje 37 javnih emitera.
Treba napomenuti da je EBU 2022. godine odlučila da Rusija neće sudjelovati na Eurosongu zbog invazije na Ukrajinu. Međutim, u slučaju Izraela, situacija je drugačija.
Ova odluka EBU-a izazvala je podijeljena mišljenja. Brojni umjetnici iz Evrope potpisali su peticiju kojom se poziva na bojkot ovogodišnjeg Eurosonga, ali organizatori su ostali pri svojoj odluci.
Uprkos kontroverzama, Eurosong ostaje jedno od najpopularnijih muzičkih takmičenja koje privlači pažnju širom svijeta.