Subota, 18 Januara, 2025
Organizacija vjencanja
HomeVijestiSvijetDugovječnost stanovništva: Zašto Južna Evropa nadmašuje očekivanja

Dugovječnost stanovništva: Zašto Južna Evropa nadmašuje očekivanja

U ovoj ulici je klinika za vještačku oplodnju, što je sve češći izbor u zemlji pogođenoj nedostatkom beba. U blizini je dnevni centar za penzionere, gdje se pružaju aktivnosti za mentalno i fizičko zdravlje. Tu je uobičajeno vidjeti da žene u svojim 60-im godinama dovode svoje 90-godišnjake do vrata.

Iz vašingtonskog Instituta za zdravstvena mjerenja i evaluaciju su nedavno objavili projekcije dugovječnosti stanovništva po državama za period do 2050. godine. Među 20 najboljih država za doživjeti duboku starost su Švicarska, Singapur, Južna Koreja i Japan.

No, među tih 20 zemalja su i one nešto siromašnije, poput Španije, Italije, Francuske i Portugala. Najstarija živuća osoba na planeti je Španjolka Maria Branyas Morea koja ima 117 godina. Nije iznenađujuće to što su zdravlje i dug život povezani s bruto domaćim proizvodom (BDP) po glavi stanovnika.

Međutim, zašto južna Evropa nadmašuje tu povezanost. Naime, prosječan životni vijek u Španiji će do 2050. iznositi 85,5 godina, što će biti duže od prosječnog životnog vijeka u Danskoj – 83,5 godina.

Navike predaka
Mnogi kao razlog za to ističu mediteransku ishranu – ribu, integralne žitarice, voće, povrće, maslinovo ulje. Međutim, istraživači su primijetili da ishrana današnjih Mediteranaca nije kao što je nekada bila. Naime, restorani su puni ljudi koji jedu prženu ribu i slanu šunku te piju pivo. Španci piju alkohol i puše u prosjeku koji je nešto veći od evropskog prosjeka. Nadalje, među najvećim su korisnicima kokaina u Evropi.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -