Srijeda, 3 Jula, 2024
HomeSportNogometDortmund ima finansijski motiv u finalu Lige prvaka

Dortmund ima finansijski motiv u finalu Lige prvaka

Večeras će se na stadionu Wembley u Londonu odigrati finale Lige prvaka između Real Madrida i Borussije Dortmund. Ovo je prilika za oba kluba da osvoje prestižni trofej, ali i da se obogate.

Prema informacijama engleskih medija, pobjednik finala će zaraditi 19,8 miliona eura za čitavu sezonu, dok će poraženi dobiti 14,85 miliona eura. Međutim, postoji još jedan zanimljiv detalj koji privlači pažnju.

U slučaju da Real Madrid osvoji Ligu prvaka, Dortmund će dobiti dodatnih sedam miliona eura kao bonus. Ova suma će biti aktivirana tokom kupovine mladog engleskog fudbalera Judea Bellinghama, za kojeg je Real platio oko 120 miliona eura. Klauzula u ugovoru između ova dva kluba omogućuje Dortmundu da zaradi dodatni novac ukoliko Bellingham osvoji Ligu prvaka sa Madridskim klubom.

Ovo su samo direktni finansijski dobitci koji se povezuju sa osvajanjem Lige prvaka. Tu se ne računaju prihodi od TV prava, zarade na osnovu koeficijenata, prodaje ulaznica i ostali milioni koje UEFA isplaćuje nacionalnim savezima. Sveukupno, ovi dodatni prihodi čine 45% ukupne sume novca koju UEFA dijeli klubovima.

Sudbina je bila takva da su se Real Madrid i Borussia Dortmund našli u finalu prve sezone od transfera Judea Bellinghama između ova dva kluba. Ovo znači da bi Dortmund mogao zaraditi veću svotu novca ukoliko izgubi finale večeras, nego da ga osvoji.

Dok navijači s nestrpljenjem iščekuju početak utakmice, ovo je podsjetnik da iza fudbala postoji i ogroman finansijski aspekt. Za klubove, osvajanje Lige prvaka ne donosi samo slavu, već i značajan novac koji može imati značajne posljedice na budžet kluba i daljnje transfere.