Donja Gradina, malo mjesto na granici Bosne i Hercegovine i Hrvatske, poznato je kao “grad mrtvih”. Ova jeziva titula proizlazi iz svojevrsnog logora smrti koji je postojao tokom Drugog svjetskog rata. Dobrila Kukolj, preživjela logorašica iz Jasenovca i predsjednica Udruženja logoraša Drugog svjetskog rata i njihovih potomaka, opisuje strahote koje su se događale u ovom mjestu.
“Umirali su tu naše majke, braća, sestre od povampirenih ustaških zločinaca”, izjavila je Dobrila Kukolj. Na današnji dan, zajedno sa zvaničnicima Republike Srpske i Srbije, Kukolj se prisjeća žrtava ustaškog genocida od 1941. do 1945. godine. Obilježavanje ovog dana je važno kako bismo svjedočili neopisivom zlu koje se desilo na ovim prostorima.
Dobrila Kukolj je jedna od preživjelih logorašica koja i danas svjedoči o stravičnim zločinima koje je doživjela. “Na nama je da njegujemo kulturu sjećanja i da nikada ne zaboravimo ono što se ovdje desilo”, poručuje ona. Sjeća se svog vremena provedenog u logoru i straha koji su proživljavali logoraši.
“Ciglana je bila užas pakao za djevojke, djevojčice, koje su izluđivali”, kaže Kukolj. Sjeća se vrištanja djece iz logora, sjeća se kako su majke prisiljavali na prisilan rad, a nakon toga su ih nemilosrdno ubijali. Ova hrabra žena dijeli svoju priču kako bi osvijestila i podsjetila sve nas da nikad ne zaboravimo žrtve ove tragedije.
Crnim slovima upisana u povijest, Donja Gradina podsjeća na strahote Drugog svjetskog rata i ustaškog genocida. Svjedočanstva preživjelih logoraša kao što je Dobrila Kukolj su vrijedan podsjetnik na to da se zlo ne smije ponoviti i da se kultura sjećanja mora njegovati.
Danas, Donja Gradina je postala simbol stradanja i podsjetnik na neopisive patnje koje su ljudi doživjeli. Neka njihove priče provedu kroz generacije, kako bismo uvijek bili svjesni i osviješteni o tragedijama prošlosti.