Utorak, 2 Jula, 2024
HomeNogometDominacija Crvene furije nad Azzurrom na Euru

Dominacija Crvene furije nad Azzurrom na Euru

Na najvećem derbiju dosadašnjeg toka Evropskog prvenstva, Španija je potpuno izdominirala aktuelnog evropskog prvaka Italiju. Pobjedom od 1:0, Crvena furija je istakla najozbiljniju kandidaturu da preotme titulu od Italijana.

Već u ranoj fazi utakmice, Španija je pokazala svoju nadmoć nad protivnicima. U samo drugoj minuti, Pedri je imao veliku šansu, ali njegov udarac glavom zaustavljen je od strane vratara Donnarumme. Deset minuta kasnije, Williams je propustio priliku za vodstvo, iako je bio sam na petercu nakon ubačaja Morate.

Španija je i dalje nastavila s pritiskom na italijansku odbranu. U 24. minuti, mladi Yamal je izveo izvanrednu dribling akciju kroz odbranu Azzurra, ali njegov šut je sjajno zaustavio Donnarumma. Samo minut kasnije, Fabian Ruiz je također pokušao sa udaljenosti, ali njegov udarac ispod prečke izvukao je fantastični Donnarumma.

Ipak, ključni trenutak utakmice dogodio se u 32. minuti. Riccardo Calafiori slučajno je postigao autogol, prilikom pokušaja da izbije opasnost iz svog šesnaesterca. Taj autogol doveo je Španiju u vodstvo koje su uspjeli sačuvati do kraja meča.

Dominacija Španije nad Italijom na ovom derbiju nagovješćuje da Crvena furija ima sve što je potrebno da preuzme titulu evropskih prvaka od aktuelnih šampiona. Slijedeće utakmice će biti odlučujuće u tom smislu, ali Španija već pokazuje da je najozbiljniji kandidat za tu prestižnu titulu.

Ovo je šesti put da se ove dvije snažne fudbalske nacije susreću u takmičarskom okruženju na Euru. Do sada je Italija bila uspješnija ekipa, ali ovaj rezultat pokazuje da se možda stvari mijenjaju u korist Španije.

Sva pažnja sada je usmjerena na naredne utakmice i mogući potencijalni sudar ove dvije ekipe u finalu turnira. Hoće li Crvena furija uspjeti preoteti titulu od Azzurra ili će Italija uspjeti odbraniti svoj tron? Ostaje nam da vidimo.