Danas, 23. aprila, Romi širom svijeta slave jedan od svojih najznačajnijih praznika – Đurđevdan. Ovaj praznik označava granicu između zime i ljeta i obilježava dolazak proljeća.
Đurđevdan se slavi putem niza rituala, običaja i vjerovanja. Katolici i protestanti također slave ovaj praznik danas, dok pravoslavci obilježavaju Đurđevdan 6. maja.
Romi vjeruju da je Đurđevdan povezan s različitima aspektima njihovog života. Smatra se da ovaj praznik donosi dobro zdravlje ukućanima, sreću u udaji i ženidbi mladih iz kuće, plodnost stoke i obilne usjeve.
Jedan od najpoznatijih običaja vezanih za Đurđevdan je “đurđevdanski uranak”. Rano ujutro, prije zore, Roma zajedno s drugim članovima zajednice odlazi u prirodu – šumski proplanci ili pored rijeke – gdje se priprema hrana i piće za proslavu. Jelo na meniju je obavezno jagnjetina na ražnju, koju već neko vrijeme prije dolaska ostalih pripremaju zadužene osobe. Proslava traje često do podne, uz pjesmu, igru i veselje.
Đurđevdan je prilika za Roma da se okupe, obnove veze s tradicijom i proslave dolazak proljeća. Ovaj praznik je svake godine važan podsjetnik na bogatsvo romske kulture i običaja.