Direktor Emir Suljagić predstavio je Srebrenica Genocide Awareness Social Media Pledge pred predstavnicima Mete, Googlea, TikToka i drugih relevantnih predstavnika ključnih društvenih platformi. Cilj ovog pledža je da društvene mreže preuzmu obaveznu kontrolu sadržaja i zaustave negiranje genocida na tim platformama.
Jedan od glavnih zahtjeva Suljagića je stroga moderacija sadržaja. Potrebno je implementirati rigorozne politike moderacije kako bi se objave koje negiraju genocid u Srebrenici ili šire govor mržnje brzo identificirale i uklonile. Ovo bi se događalo u skladu s rezolucijom Generalne skupštine UN-a i presudama Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju.
Memorijalni centar želi ostvariti partnerstvo društvenih mreža sa historičarima, stručnjacima za genocid i grupama za zagovaranje žrtava kako bi se kreirale tačne smjernice za sadržaj i pružila stručnost u moderaciji. Također, mreže bi trebale objavljivati izvještaje o transparentnosti koji bi detaljno opisivali poduzete mjere protiv negiranja genocida i govora mržnje, uključujući broj uklonjenih objava, suspendiranih računa i efikasnost implementiranih politika.
Ovaj korak ima za cilj poboljšati mehanizme prijave korisnika kako bi se olakšalo i ubrzalo prijavljivanje sadržaja koji negira genocid u Srebrenici ili cilja bošnjačke žrtve. Cilj je da društvene mreže brzo pregledaju prijave i preduzmu potrebne akcije.
Direktor Suljagić izrazio je zadovoljstvo zbog historijskog koraka koji je Bosna i Hercegovina kao država napravila u borbi protiv govora mržnje na savremenim platformama. Zahvalio je organizaciji “Zašto ne” i svima koji su se uključili jer su im dali priliku da upozore na problem i predlože način daljeg djelovanja.