Danas, na Dan pobjede nad fašizmom i na Dan Evrope, obilježavamo sjećanje na sve one hrabre heroje koji su zajedno s “Zlatnim ljiljanima” pobijedili fašizam tokom Agresije na Bosnu i Hercegovinu u periodu 1992. – 1995. godine.
U Službenom listu Republike Bosne i Hercegovine, br. 37, od 31.12.1994. godine, objavljen je Pravilnik o priznanjima i stimulativnim mjerama u Oružanim snagama. Ovim Pravilnikom predviđeno je dodjeljivanje ratnog priznanja značke “Zlatni ljiljan” pripadnicima oružanih snaga koji su se istakli hrabrošću i požrtvovanjem u borbi protiv agresora.
Također, Uputstvom o ratnom priznanju značke “Zlatni ljiljan”, objavljenim u Službenom listu Armije Republike Bosne i Hercegovine, broj 33, od 25. novembra 1995. godine, precizirana su pravila i kriteriji za dodjeljivanje ovog priznanja.
Ratno priznanje, značka “Zlatni ljiljan,” dodjeljuje se pripadnicima oružanih snaga za njihov izuzetan doprinos u obrani države. To uključuje istaknutu hrabrost u borbi, proširenje slobodnih dijelova Republike, te nanosanje značajnih gubitaka agresoru. U iznimnim slučajevima, ovo priznanje može biti dodijeljeno i posthumno.
Nakon rata, 1997. godine, živi dobitnici “Zlatnog ljiljana” okupili su se po inicijativi prvog predsjednika Republike Bosne i Hercegovine, Alije Izetbegovića, kako bi obilježili ovaj dan kao Dan Zlatnih ljiljana Bosne i Hercegovine. Tada je istaknuta važnost i simbolika ovog priznanja u ratu protiv fašizma.
Najveća ratna priznanja, među kojima se nalazi i značka “Zlatni ljiljan”, dodijeljena su zaslužnim pojedincima na Dan državnosti Bosne i Hercegovine 1998. godine. Tom prilikom, predsjedavajući Predsjedništva Alija Izetbegović se obratio dobitnicima i istakao njihovu hrabrost i značaj u borbi za slobodu i nezavisnost.
Sjećajući se hrabrosti “Zlatnih ljiljana” i svih onih koji su dali svoje živote za Bosnu i Hercegovinu, obilježavamo ovaj dan kao simbol otpora agresiji i slaveći pobjedu nad fašizmom.