Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Bosni i Hercegovini u aprilu su u prosjeku porasle za 0,1 posto u odnosu na prethodni mjesec. Na godišnjem nivou, nivo cijena je porastao za dva posto, objavila je Agencija za statistiku BiH.
U odnosu na mart ove godine, najveći rast cijena zabilježen je u restoranima i hotelima, gdje su cijene porasle za 0,7 posto. Zdravstvo, odjeća i obuća, te rekreacija i kultura također su poskupjeli za po 0,5 posto. Hrana i bezalkoholna pića, alkoholna pića i duhan, te komunikacije u prosjeku su bili skuplji za po 0,2 posto.
S druge strane, niže cijene u prosjeku su zabilježene u odjeljcima stanovanje i režijski izdaci, gdje su cijene pale za 0,5 posto, te namještaj, kućanski aparati i redovno održavanje kuće, gdje su cijene pale za 0,7 posto.
Na godišnjem nivou, najveće poskupljenje je zabilježeno u sektoru restorana i hotela s rastom od 8,8 posto. Ostala dobra i usluge bilježe rast od 5,7 posto. Cijene rekreacije i kulture su porasle za 4,5 posto, dok su alkoholna pića i duhan poskupjeli za 3,9 posto.
Hrana i bezalkoholni napici su na godišnjem nivou skuplji za 1,2 posto, namještaj, kućanski aparati i redovno održavanje kuće su poskupjeli za 2,2 posto, zdravstvo za 3,5 posto, prevoz za 3,1 posto, a komunikacije za 1,7 posto. Jedini sektor koji bilježi pad cijena je odjeća i obuća s padom od 7,3 posto, kao i stanovanje i režijski izdaci s padom od 0,2 posto.
Ovi podaci o cijenama su od velike važnosti za potrošače u Bosni i Hercegovini, jer im pomažu u praćenju promjena u troškovima života. Potrebno je provesti analizu da bi se utvrdilo koji su faktori najviše utjecali na rast ili pad cijena, te kako će to utjecati na potrošačku kupovnu moć u narednom periodu.