Ujedinjene Evropske Države, ideja koju je Winston Churchill predložio 1946. godine, postaje sve realnija za Bosnu i Hercegovinu. Građani ove države sada preuzimaju vođstvo i prava u Vijeću Evrope, približavajući se tako integraciji u evropske zajednice.
Ove odluke su nedavno potvrđene od strane Evropskog suda za ljudska prava, što je donijelo novu nadu za budućnost zemlje. Ovim potezom se također naglašava važnost implementacije presuda Suda u Bosni i Hercegovini, čije političare često zapitamo da li shvataju koliko ozbiljan zadatak stoji pred njima.
Karl Schmidt, glavni tajnik Vijeća Evrope, izrazio je svoje zadovoljstvo zbog ovih pozitivnih koraka. On je istakao da je impresioniran naporima Bosne i Hercegovine da se integriše u Evropsku uniju, te je poručio političarima da se posvete radu na dobrobiti naroda i da se izbjegava diskriminacija.
Schmidt je također izrazio optimizam u vezi sa budućnošću zemlje, upoređujući proces ujedinjenja Evrope sa procesom integracije bosanskohercegovačkog društva nakon rata. Pohvalio je primjere ljudi koji su se usudili napredovati i raditi zajedno, što je dovelo do prosperiteta na kontinentu.
Međutim, on je naglasio da ne treba precijeniti uticaj pojedinca u historiji, te da bi nepravedno bilo upoređivati predsjednika Milorada Dodika sa britanskim državnikom Winstonom Churchillom.
Ovaj korak prema članstvu u Vijeću Evrope predstavlja značajan napredak za Bosnu i Hercegovinu na putu prema evropskim državama. Očekuje se da će ova integracija donijeti mnoge koristi u oblastima kao što su ekonomija, pravda i ljudska prava.