Porast troškova u termoelektranama
Proizvodnja električne energije u termoelektranama u Bosni i Hercegovini postaje sve skuplja. Vlasti u BiH ne donose potrebne mjere za energetsku tranziciju. Ove mjere su neophodne za zamjenu starih postrojenja obnovljivim izvorima energije.
Evropski trendovi gašenja termoelektrana
U Evropi se termoelektrane na ugalj ubrzano gase, kao što su to učinile Danska i Velika Britanija. Stručnjaci upozoravaju da nema ozbiljnog dijaloga o planovima za odustajanje od uglja, iako termoelektrane predstavljaju najskuplje i najzadžujuće izvore električne energije.
Problemi s opskrbom i troškovima
Ekonomista Zoran Pavlović ističe da su termoelektrane postale neefikasne. Nedostatak kvalitetnog uglja i visoki troškovi proizvodnje suočavaju nas s nužnošću pronalaženja alternativnih izvora energije. U Ministarstvu energetike i rudarstva RS kažu da bi primjena EU takse na štetne emisije 2026. godine mogla značajno uticati na privredu.
Izazovi u odgovoru na tranziciju
U Udruženju za održivu energetsku tranziciju “RESET” naglašavaju da cijena MWh u termoelektranama iznosi između 50 i 100 eura, dok je cijena iz obnovljivih izvora maksimalno 60 eura. Proces tranzicije je gotovo zaustavljen, a prepreke dolaze iz elektroprivreda i loših podzakonskih akata.
Potrebni konkretni planovi
Dragan Ostić iz Centra za životnu sredinu apeluje na vlasti i elektroprivrede da izrade jasan plan i prepoznaju realnost uvoza električne energije. Smatraju da bi elektroprivrede trebale prepustiti proizvodnju građanima i fokusirati se na usluge balansiranja, skladištenja i agregacije električne energije.