CBAM i utjecaj na izvoznike iz BiH
Mehanizam CBAM (Mehanizam za prilagodbu na granici u vezi s ugljikom) ima za cilj zaštitu EU kompanija od premještanja proizvodnje u zemlje s slabijim ekološkim propisima. Ovaj mehanizam već utiče na izvoznike iz Bosne i Hercegovine.
Emisije CO2 i troškovi za kompanije
Exporteri iz BiH, posebno iz industrija aluminija, čelika, cementa, đubriva, hidrogena i električne energije, moraju dostavljati izvještaje o emisijama CO2. Kazne za neprijavljivanje emisija variraju od 10 do 50 eura po toni CO2.
Finansijski izazovi u 2026. godini
Od 1. januara 2026. godine, obaveza plaćanja CBAM-a stupa na snagu, što će podići troškove izvoza. Prema KPMG-ovoj analizi, troškovi CBAM-a za bh. kompanije mogli bi iznositi oko 242 miliona BAM u 2026. godini. Taj iznos bi mogao narasti na 436 miliona BAM do 2034. godine.
Uticaj na ukupni izvoz BiH
U 2023. godini, sektori obuhvaćeni CBAM-om ostvarili su izvoz vrijedan 1,73 milijarde BAM prema EU, što čini 10% ukupnog izvoza BiH. Do 2034. godine, troškovi CBAM-a mogli bi činiti 4,5% ukupnog izvoza.
Strategije za prilagodbu
Direktorica KPMG-a, Alma Hadžiabdić, naglašava potrebu za dekarbonizacijom i optimizacijom proizvodnih procesa kako bi se smanjili troškovi. Ulaganje u obnovljive izvore energije postaje ključno za održivost poslovanja.
Također, uspostavljanje domaćeg sistema trgovine emisijama (ETS) može pomoći bh. izvoznicima da ostanu konkurentni bez direktnih troškova za emisije EU.