Uoči Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, bivši haški tužilac Džefri Najs iznio je svoje stavove o rezoluciji koja će se uskoro glasati u vezi s genocidom u Srebrenici 1995. godine. On je naglasio da je taj genocid, koji su počinili Srbi u Bosni, bio vođen najgorem namjerom zanemarivanja čovječnosti.
Najs, koji je bio ključni akter u presudnom procesu protiv Slobodana Miloševića, kazao je da je genocid u Srebrenici bio izveden s najgorom namjerom, ignorirajući koliko je čovječanstvo jedinstveno. Njegove izjave mogu se pročitati u sutrašnjem izdanju “Dnevnog avaza”.
Rezolucija kojom se uspostavlja “Međunarodni dan sjećanja i komemoracije genocida u Srebrenici 1995.” će se glasati na Generalnoj skupštini UN-a. Ova rezolucija ima za cilj očuvanje sjećanja na žrtve srebreničkog genocida i osiguranje pravde za preživjele.
Genocid u Srebrenici bio je najveći masakr na tlu Europe nakon Drugog svjetskog rata, u kojem je ubijeno više od 8,000 bošnjačkih muškaraca i dječaka. Taj stravičan zločin protiv čovječnosti ostavio je trajne emotivne i psihološke rane na preživjele i obitelji žrtava.
Najs je upozorio da je izuzetno važno da međunarodna zajednica prepozna ove zločine i osigura pravdu za žrtve. Ne samo da se mora podržati rezoluciju o sjećanju na Srebrenicu, već se moraju poduzeti i daljnji koraci kako bi se spriječili slični zločini u budućnosti.
Zaista je ključno da se nikada ne zaboravi genocid u Srebrenici i da se njegovim žrtvama pruži dostojanstvo i pravda. Glasanje o ovoj rezoluciji na Generalnoj skupštini UN-a pruža priliku za osnaživanje sjećanja i obavezuje međunarodnu zajednicu na suočavanje s prošlošću i prevenciju budućih zločina protiv čovječnosti.
U narednim mjesecima trebamo gledati napred i raditi zajedno kako bismo osigurali pravdu za žrtve genocida u Srebrenici i kako bismo izgradili svijet u kojem će se takvi masakri nikada ne ponoviti.