Nedostatak radne snage u Bosni i Hercegovini prisiljava poslodavce da se okreću stranim radnicima kako bi zadovoljili potrebe svojih firmi. Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, iz prve ruke se suočio sa ovim problemom te je njegova firma bila primorana zaposliti strance.
Situacija na tržištu rada je takva da postoji veća potražnja za radnicima nego što ih ima na raspolaganju. Mnogi građani se opredjeljuju za rad u inostranstvu ili čak ilegalno zapošljavaju, umjesto da koriste mogućnosti koje pružaju biroi za zapošljavanje. Adnan Smailbegović ističe da je četvrtina takvih osoba otišla u Njemačku, Austriju i druge zemlje.
Ova situacija dovodi do toga da biroi za zapošljavanje preuzimaju ulogu zavoda za zdravstveno osiguranje. Kako građani rade van države ili na crno, oni ne uplaćuju doprinose za zdravstveno osiguranje u Bosni i Hercegovini. Ovo predstavlja veliki problem jer su brojni radnici koji odlaze zanemarili sopstveno zdravstveno osiguranje.
Pored toga, nedostatak domaće radne snage utiče na stagnaciju razvoja domaćih kompanija i ekonomije u cjelini. Strani radnici mogu doprinijeti ekonomskom rastu, ali je važno da se rade sve potrebne provjere kako bi se osiguralo da dolaze u zemlju legalno i da su adekvatno zaštićeni.
Ukoliko Bosna i Hercegovina želi ostvariti svoj puni potencijal, potrebno je pronaći rješenje za nedostatak radne snage. To podrazumijeva unapređenje sistema za zapošljavanje, uspostavljanje bolje suradnje između biroa za zapošljavanje i zavoda za zdravstveno osiguranje, te stvaranje povoljnog poslovnog okruženja koje će privući domaću radnu snagu da ostane u zemlji i doprinese njenom razvoju.
U suprotnom, situacija sa nedostatkom radne snage će se samo pogoršavati, a biroi za zapošljavanje će morati preuzeti ulogu zavoda za zdravstveno osiguranje kako bi radnicima osigurali minimum sigurnosti i zaštite.