Prema nedavnoj analizi Institucije Bosne i Hercegovine, godišnje se izdvaja veliki iznos sredstava za avioprijevoz. Samo u posljednje dvije godine, troškovi avioprijevoza dostigli su gotovo 7 miliona KM, a bilježi se tendencija rasta. U 2023. godini, troškovi su bili čak 20% viši u odnosu na prethodnu godinu.
Revizija je sprovedena s ciljem da se ispita da li se postojeće aktivnosti nabavke aviokarata u institucijama BiH efikasno i ekonomično koriste budžetska sredstva. Prema saopćenju, revizija je obuhvatila šest institucija BiH i otkrila probleme u postupku nabavke aviokarata.
Prevladavajuća praksa institucija je da zaključuju okvirne sporazume s jednim dobavljačem na osnovu kriterija “najniža cijena – cijena usluge agencije (provizija)”. Međutim, analiza je pokazala da ovakav način nabavke ne uvijek osigurava najbolju vrijednost za novac.
“Činjenica da institucije nabavljaju aviokarte, a ne uslugu agencije (proviziju) koja često čini zanemarivi dio cijene karte, dovodi u pitanje dodjelu ugovora na osnovu ovog kriterija”, naglašeno je u saopćenju.
Ova analiza izazvala je zabrinutost u javnosti, s obzirom na visoke iznose koji se troše na avioprijevoz. Mnogi se pitaju zašto institucije ne koriste mogućnosti tržišne konkurencije kako bi osigurale bolju vrijednost za novac.
Stručnjaci iz oblasti javne nabavke pozivaju institucije da reviziraju svoje postupke nabavke i uključe druge kriterije pored cijene, kao što su reputacija, kvalitet usluge i dostupnost.
Za sada nije poznato hoće li ova analiza rezultirati promjenom prakse u institucijama BiH kada je u pitanju nabavka aviokarata. Međutim, javnost će svakako pažljivo pratiti dalji razvoj situacije i očekivati odgovornost institucija prema budžetskim sredstvima.