Hrvatska još uvijek pribjegava nasilnom vraćanju izbjeglica i migranata, pristup abortusu ostao je ograničen, Romi i Srbi i dalje su diskriminirani, ali je vlada poduzela korake u borbi protiv tzv. SLAPP tužbi protiv novinara i postrožila mjere za suzbijanje porodičnog nasilja, piše Amnesty International u svom godišnjem izvještaju o stanju ljudskih prava za 2023.
Prema službenim podacima, broj ljudi koji je pokušao ući u Hrvatsku iz susjednih zemalja povećao se za 70 posto u odnosu na prethodnu godinu, s preko 65.000 ulazaka zabilježenih do studenoga, navodi AI u izvješću. Humanitarne udruge dokumentirale su nastavak nasilnog vraćanja migranata i izbjeglica, uključujući nezakonita kolektivna protjerivanja, fizičko nasilje te policijsko ponižavanje i krađu. Organizacija zahtijeva istragu o ovim slučajevima.
Što se slobode izražavanja tiče, novinari koji istražuju kriminal i korupciju suočavaju se s tzv. strateškim tužbama protiv javnog sudjelovanja (SLAPP). AI naglašava da je vlada usvojila Nacionalni plan za razvoj kulture i medija u kojem su uključene konkretne mjere za otkrivanje i odbacivanje SLAPP tužbi, ali se novinarske udruge protive prijedlogu zakona koji omogućuje urednicima da odbijaju objaviti novinarske izvještaje bez objašnjenja.
U vezi s pristupom abortusu, izvještaj AI navodi da još uvijek postoje značajne prepreke za žene u Hrvatskoj. Liječnici i klinike odbijaju obavljati zahvate zbog priziva savjesti, a posebno je ograničeno u ruralnim i ekonomski nerazvijenim područjima.
Borba protiv nasilja nad ženama dobila je neke korake naprijed jer je vlada objavila mjere za suzbijanje porodičnog nasilja, uključujući postrožene kazne za silovanje i klasifikaciju femicida kao zasebnog kaznenog djela. Ipak, ženske udruge traže sveobuhvatan nacionalni plan za borbu protiv nasilja nad ženama.
U izvješću se također ističe da Romi i Srbi i dalje doživljavaju rasnu diskriminaciju, posebno u obrazovanju i zapošljavanju. AI poziva hrvatsku vladu da preduzme mjere za zaštitu ovih manjinskih skupina.
Iako Hrvatska ima ambiciozne ciljeve za obnovljive izvore energije, još uvijek je ovisna o fosilnim gorivima. Cilj od 36,4 posto udjela obnovljivih izvora energije do 2030. godine veći je od cilja EU-a od 32 posto.
Amnesty International je ukazao na ove probleme u svom izvješću o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj za 2023. godinu. Vlada se suočava s izazovima u pogledu migracija, slobode medija, pristupa abortusu i zaštite manjinskih skupina. Sveobuhvatne mjere i daljnji napori potrebni su kako bi se riješili ovi problemi i osigurala poštovanje ljudskih prava u zemlji.