Uspješni istraživač u oblasti biologije morskih pasa
Višestruko nagrađivani bh. naučnik Andrej Gajić, osnivač Sharklab ADRIA, nastavlja nizati uspjehe. Njegovi radovi objavljuju se u najprestižnijim svjetskim časopisima. Nedavno je Gajić objavio rad u časopisu “Marine Biodiversity” o preživljavanju velike plave ajkule nakon uboda sabljarke.
Pionirski rad o leucističnom morskom psu
U novom istraživanju objavljenom u “Journal of Fish Biology”, Gajić donosi prvi opis leucističnog morskog psa prasca. Ovaj morski pas iz Južnog Jadrana je globalno ugrožena vrsta. Istraživanje je sprovedeno u sklopu magistarskih teza na Erasmus + Programu Univerziteta u Gentu.
Finansiranje i saradnja sa istaknutim institucijama
Finansiranje ovog projekta obezbijedio je čuveni “Explorers Club” iz Njujorka. Istraživačica Emina Karalić je koordinirala rad u laboratoriji. Gajić je naglasio da su genetski faktori ključni za obojenost morskih pasa.
Leucizam i preživljavanje ajkula
Leucizam predstavlja djelimični gubitak pigmentacije. Iako leucistične ajkule mogu izgledati bijele, njihove oči zadržavaju normalnu pigmentaciju. Odrasle jedinke morskog psa prasca rastu između 60 i 80 centimetara.
Rasprostranjenost i ponašanje u Jadranu
Morski pas prasac se smatra rijetkom vrstom, ali je prisutan u Jadranskom moru. U najdubljim dijelovima, obično između 100 i 500 metara, česta su okruženja susreta s ovom vrstom.
Zdravstveno stanje leucističnog morskog psa
Detalan medicinski pregled leucističnog morskog psa pokazao je da je bio u dobrom zdravlju. Gajić ističe da poremećaji pigmentacije ne moraju nužno uticati na preživljavanje ili rast ajkula.