Novosti iz Kazanja
Ovosedmični sastanak BRICS-a održava se u ruskom gradu Kazanju. Ova godina donosi novog sudionika – Tursku. Funkcioner Kremlja ranije je potvrdio interes Ankare za pridruživanje organizaciji nakon višekratnog izražavanja tog interesa. Turski glasnogovornik stranke AKP, koju predvodi predsjednik Recep Tayyip Erdogan, je izjavio da je proces u toku.
Proširenje BRICS-a
Ova odluka dolazi nakon proširenja BRICS-a u siječnju, kada su primljene četiri nove članice: Egipat, Etiopija, Iran i UAE. Saudijska Arabija još razmatra svoje članstvo. BRICS, koji obuhvata Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, može postati ključni igrač u globalnoj geopolitici s Turskom u svojim redovima.
Globalni utjecaj Turske
Turska bi, pridružujući se BRICS-u, postala prva članica NATO-a koja aktivno sudjeluje u organizaciji koja mnogo kritizira zapadne sile. Ove promjene ukazuju na povećanje snage globalnog juga i rastuću nesvrstanost kao ideologiju.
Utjecaj na vanjsku politiku
Erdoganova administracija težila je nezapadnocentričnoj viziji svijeta, tražeći širu autonomiju. Članstvo u BRICS-u omogućava Turskoj da diverzificira svoja savezništva, dok održava odnose sa Zapadom.
Zahtjevi i izazovi
Turska se suočava s unutrašnjim izazovima, ali međunarodni angažman nudi mogućnost za poboljšanje statusa. Motivacije za članstvo u BRICS-u također su vezane za stagnirajuće pregovore o članstvu u EU.
Novi horizonti
Biti dio BRICS-a predstavlja šansu za Tursku da ojača svoj geopolitički utjecaj, istovremeno ne napuštajući svoje zapadne saveznike. Erdogan nastavlja raditi na izgradnji strateškog prostora Turske kroz različite međunarodne inicijative.