Stanje u BiH
Profesor Nedim Suljić sa Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli upozorava na ozbiljno stanje u Bosni i Hercegovini. Katastrofalne poplave, bujice i klizišta postali su učestali problemi u posljednje dvije decenije.
Nedostatak zaštitnih mjera
Suljić naglašava da nedovoljna briga o zaštiti od poplava ima velike posljedice. Održavanje vodotokova prve i druge kategorije, kao i vegetacije na obalama rijeka, ne smije biti zapostavljeno.
Prekomjerna sječa šuma
Profesor također ističe da prekomjerna sječa šuma doprinosi eroziji tla. Manjak vegetacije znači da padavine brže završavaju u rijekama, čime se povećava rizik od poplava. U Bosni i Hercegovini još uvijek nemamo donesen zakon o šumama.
Klimatske promjene i njihovi uticaji
Klimatske promjene, tvrdi Suljić, postaju sve promjenjivije. Ove godine primjećujemo sušna ljeta i visoke temperature, dok su zime gotovo bez snijega. Poplave se sada događaju i u mjesecima kada to ranije nije bio slučaj.
Apel za promjenama
Profesor Suljić ističe da su katastrofalne poplave u BiH postale redovne od 2001. godine, i da je svako od tih katastrofalnih događaja trebao biti opomena. Boji se da ćemo uskoro zaboraviti na ove tragedije i nastaviti sa istim obrascem ponašanja prema prirodi.