Uvođenje vojnog roka u Hrvatskoj i Srbiji
Hrvatska planira vratiti obavezu služenja vojnog roka od 1. januara 2025. godine. Srbija će to učiniti kada obezbijedi potrebne administrativne i logističke uvjete. U Hrvatskoj će vojni rok trajati dva mjeseca, dok će u Srbiji trajati 75 dana.
Regionalna utrka u naoružavanju
Ove odluke dovode do straha zbog nezaboravne prošlosti. Pojedini političari u regiji koriste situaciju kao priliku tokom predizborne kampanje. Međutim, vojni eksperti kažu da su uslovi danas značajno drugačiji od onih iz devedesetih godina.
Stavovi vojnog analitičara
Vojno-politički analitičar Berko Zečević smatra da su ovi potezi rezultat unutrašnjih potreba političkih struktura. On također naglašava da sukob u Ukrajini ulazi u treću godinu, što doprinosi ovom potezu. Zečević uvjerava da to ne ugrožava sigurnost Bosne i Hercegovine.
Potreba za modernizacijom Oružanih snaga BiH
Prema Zečeviću, Oružane snage BiH trebaju promijeniti unutrašnju organizaciju i učiti iz iskustava sukoba. Također je potrebno modernizovati vojne snage. On smatra da EU i NATO mogu spriječiti ozbiljne vojne sukobe u regiji.
Obuka i spremnost na krizne situacije
U aktuelnim globalnim okolnostima, neophodno je preispitati obuku vojnika i drugih službi. Zečević ukazuje na potrebu za profesionalnim edukacijskim centrima radi pripreme na složene krizne situacije, poput trenutne u zapadnoj Evropi.