Kina je odlučila da poveća starosnu granicu za penzionisanje, prvi put od 1978. godine. Ova mjera će postati aktivna 1. januara 2025. godine. Cilj ove odluke je usporiti smanjenje radne snage i podstaći ekonomsku aktivnost.
Promjene u starosnoj granici
Prema novim pravilima, starosna granica za penzionisanje muškaraca će se podići sa 60 na 63 godine. Za žene, starosne granice se mijenjaju na sljedeći način: sa 50 na 55 godina i sa 55 na 58 godina.
Fleksibilnost u poimanju penzionisanja
Odluka je donesena nakon najave Komunističke partije Kine o fleksibilnom i dobrovoljnome penzionisanju. Ovaj potez dolazi kao odgovor na sve veće demografske izazove koji opterećuju ekonomiju Kine.
Rizici i nezadovoljstvo građana
Iako vlasti vjeruju da će promjene donijeti pozitivne efekte, postoji bojazan od nezadovoljstva građana. Mnogi se plaše da bi poslodavci mogli diskriminirati starije radnike. Vlasti su najavile da će raditi na rješavanju ovog problema.
Starosna granica u poređenju sa svijetom
Kina ima jednu od najnižih starosnih granica za penzionisanje u svijetu, uprkos dužem životnom vijeku građana. U predstojećim godinama, sa starenjem populacije, očekuje se da će dodatni pritisak na sistem penzija postati evidentan.
Prema procjenama, do 2035. godine, 30 posto građana Kine biće starije od 65 godina. U 2021. godini, taj postotak je iznosio 14,2 posto, navodi Business Times.