Utrka za modernizacijom naoružanja
U proteklim godinama, evropske i susjedne zemlje ulažu milijarde eura u modernizaciju svojih vojnih snaga. Ove zemlje nabavljaju savremene borbene avione, dok Bosna i Hercegovina oružje uglavnom dobija kroz donacije.
Stručnjaci na situaciju u BiH
Stručnjaci smatraju da naoružavanje susjeda ne predstavlja prijetnju miru u BiH. Ipak, naglašavaju važnost osiguravanja značajnijih sredstava za modernizaciju Oružanih snaga. Budžet za odbranu BiH je ove godine smanjen za 1,7 miliona KM, što otežava razvoj vojnog sektora.
Nabavka novih sredstava
U Hrvatskoj je već stiglo šest Rafala, a do kraja godine očekuje se još šest borbenih aviona. Srbija je potpisala sporazum vrijedan 2,7 milijardi eura za 12 borbenih aviona. Zukan Helez, ministar odbrane BiH, najavljuje dolazak novih transportera i helikoptera, ali i bespilotnih letjelica.
Geopolitička situacija i vojni budžet
Željana Zovko je istaknula zabrinutost zbog sigurnosti granica u Evropi. BiH se nalazi na dnu regionalne skale vojnih izdavanja. Delegat Šemsudin Mehmedović naglašava da je potrebno obezbijediti sredstva za modernizaciju.
Pristupi različitih strana
Dok neki pozivaju na demilitarizaciju, drugi smatraju da naoružavanje ne predstavlja prijetnju. Zdenko Ćosić smatra da su aktivnosti susjednih zemalja u skladu sa politikom NATO-a.
Najave o uvođenju vojnog roka
Dok regija prati modernizaciju naoružanja, predsednik Srbije najavio je mogućnost vraćanja obaveznog vojnog roka u trajanju od 75 dana.