Nerješavanje pitanja državne imovine u Bosni i Hercegovini može predstavljati ozbiljnu prepreku za razvoj ekonomije i investicije u infrastrukturu. Nakon skoro tri decenije bezuspješnih rasprava, iz OHR-a očekuju da vlasti konačno riješe ovo važno pitanje.
Važnost zakonske regulative
Kako su istakli iz OHR-a, dok ne bude usvojena adekvatna zakonska regulativa na državnom nivou, prenos državne imovine neće biti moguć. Sve nadležne institucije moraju štititi državnu imovinu, poštujući zabranu njenog raspolaganja i pravnu praksu Ustavnog suda BiH.
Nejasnoće oko nametanja zakona
Iz OHR-a nisu konkretno odgovorili na pitanje da li će visoki predstavnik Christian Schmidt nametnuti zakon o državnoj imovini. Situacija je dodatno otežana stavovima vladajuće koalicije koja gotovo da i ne raspravlja o ovoj temi.
Prijetnje i politička nesigurnost
Dodatno, važno je napomenuti da je Ustavni sud BiH nedavno van snage stavio odluke o prodaji državnog zemljišta u Varešu i na Jahorini. Takva odluka dolazi u trenutku kada predsjednik RS-a Milorad Dodik prijeti sazivanjem sjednice Narodne skupštine i proglašenjem nezavisnosti, ukoliko se zakon o državnoj imovini nametne.
Sve ove tenzije postavljaju pitanje budućnosti državne imovine i stabilnosti ekonomije Bosne i Hercegovine.