Historija Rudnika Panguna
Panguna je nekada bio jedan od najvećih svjetskih rudnika bakra i zlata. Do 1989. godine, rudarstvo je generisalo skoro 2 milijarde američkih dolara prihoda za Rio Tinto i Vladu Papue Nove Gvineje. Lokalno stanovništvo započelo je ustanak zbog ekološkog uništenja i kršenja prava.
Ustanak i Posljedice
Ustanak je prisilio Rio Tinto na zatvaranje rudnika. Tokom tog perioda, vlasti Papue Nove Gvineje poslale su vojnike protiv vlastitih građana, što je rezultiralo desetogodišnjim građanskim ratom. Ovaj sukob doveo je do smrti čak 20.000 ljudi.
Povlačenje i Obećanje Rio Tinta
Nakon povlačenja iz rudnika, Rio Tinto je izbjegao troškove čišćenja. Nakon 32 godina, obećali su da će finansirati nezavisnu procjenu ekološke štete. Ova odluka uslijedila je nakon žalbe 156 stanovnika lokalnih zajednica kojima prijete katastrofalne posljedice zagađenja.
Reakcija lokalne zajednice
Poslanica Bougainvillea, Theonila Matbob, naglasila je hitnost istraživanja ekoloških problema. Prema njenim riječima, rudnik i dalje zagađuje rijeke. Zajednice nizvodno suočavaju se s ozbiljnim problemima, a ljudi moraju hodati satima samo da bi našli čistu vodu.
Zaključak
Ekološki problemi uzrokovani rudnikom Panguna zahtijevaju hitnu pažnju i akciju. Obećanje Rio Tinta predstavlja nadu za oporavak zajednica koje su pretrpile velike poteškoće.